Європейська інтеграція України

Між Україною та ЄС розпочинається взаємне визнання судових рішень відповідно до Гаазької конвенції

01 вересня 2023 року  набула чинності Гаазька конвенція про судові рішення, яка забезпечує міжнародне визнання та виконання судових рішень інших країн у цивільних та комерційних справах. ЄС та Україна приєдналися до цієї Конвенції. Це означає, що держави-члени ЄС визнаватимуть рішення судів України, а Україна визнаватиме рішення судів держав-членів ЄС. Очікується, що в майбутньому до Конвенції приєднаються й інші країни.

Єврокомісар з питань юстиції, Дідьє Рейндерс, зазначив: «Настав час для більшої міжнародної єдності та співпраці у сфері цивільного та комерційного права. Сподіваюся, що набуття Гаазькою конвенцією про виконання судових рішень чинності та її застосування в ЄС та Україні заохочуватиме інші країни приєднатися до неї. У світі, що стає дедалі більш глобалізованим, застосування права не може обмежуватися кордонами – чим більше країн приєднається до цієї Конвенції, тим ефективнішими стануть наші судові рішення. Громадяни та підприємства виграють від договору, і він сприятиме подальшому розвитку торгівлі та інвестицій між ЄС та Україною».

На сьогоднішній день різне законодавство та практика різних країн світу часто ускладнюють громадянам і підприємствам ЄС процес отримання визнання та виконання судових рішень в інших країнах. Ця правова невизначеність, а також пов’язані з нею витрати можуть змусити багатьох відмовитися від подачі позовів або взагалі від участі в міжнародних справах.