Презентація артпроєкту «Будь ласка, звільніть пташок!»

24 червня о 14:00 в Кривому Розі, в Палаці культури «Мистецький» (вул. Бикова, 2),  відбудеться презентація артпроєкту «Будь ласка, звільніть пташок!». Він створений на підтримку цивільних українців, яких Росія незаконно утримує в тюрмах.

За роки війни російські військові викрали з території України тисячі цивільних. Нині їх утримують за ґратами, у в’язницях та підвалах, де вони піддаються фізичним та моральним знущанням.

Героями артпроєкту «Будь ласка, звільніть пташок!» стали шестеро в’язнів сумління: Валентин Вигівський, Ірина Данилович, Сергій Цигіпа, Наріман Джелялов, Різа Ізетов та Ірина Горобцова.

Проєкт розкриває драму полонених через образи поневолених пташок, які можуть загинути без нашої свідомої підтримки. Роботи представлені в різних мистецьких формах: аналогові колажі, діджитал-плакати та анімація. У якості птахів використані силуети соколів та голубів. Адже сокіл — один із символів свободи України та її незламності, а голуб – символ невинності, чистоти й миролюбності.

Зміст робіт

Сюжет діджитал-плакатів сконцентрований на тортурах, щоб за допомогою візуальних образів повною мірою відобразити жорстокість дій російської влади.

Тема аналогових колажів покликана занурити глядача у стан, в якому він яскраво відчує, чим може закінчуватися байдужість. Колажі протиставляються один одному: на одному – прірва, залита кров’ю жертв, над якою нависли птахи, а другий легкий, аж наче райський – це те відчуття, до якого прагнуть полонені, знаходячись у тортурах.

Анімація розповідає про те, з чим доводиться зіштовхуватися ув’язненим. Руки, які з’являються нізвідки, анонімні та могутні – то руки катів, що наносять тілесні (розбитий ніс) та психологічні (поява міміки крику) удари.

І зрештою катування переходять усяку межу. Символом цього стає мотузка, що спалахує вогнем, після чого клітка валиться у прірву. В останній частині анімації глядачі побачать руку невідомої людини, що тримає ключ і відчиняє ворота. З них вилітає раніше поневолена пташка без обличчя. Усі полонені мають бути звільнені — головний сенс цього кадру.

Серія робіт спрямована на підтримку проекту «Звільнити без умов і обмінів!». Мета цього проєкту – привернути увагу до проблеми цивільних ув’язнених. Деякі з них перебувають у неволі з початку 2022 року, а деякі ще з 2014-го.

Ініціатор проєкту: Центр громадянських свобод
Кураторка проєкту: Катя Сита
Захід організовано Новокаховською міська військова адміністрація за підтримки МКЗ "Палац культури "Мистецький" (директор Сергій Мігуша)
Модератор виставки: Наталія Зарудна
Спікер: Олена Цигіпа