Як визначитися у світі професій? Ким стати? Як обрати свою справу, майбутню професію? Ці та інші питання є надзвичайно актуальними для підлітків. Адже вірно обраний професійний напрямок принесе не тільки моральну насолоду, а й матеріальний достаток.
Більшість молодих людей, які розмірковують про подальші освітні плани або працевлаштування, зазвичай дуже мало поінформовані про те, які бувають професії й чим займаються їхні представники. Тому дуже часто молоді люди опиняються в ситуації вибору кота в мішку та здійснюють свій вибір стихійно.
Сучасний світ професій мінливий. Як розібратися? В цьому допоможе профорієнтація. Додаткову інформацію ви можете отримати тут: https://khe.dcz.gov.ua/storinka/kym-ya-mozhu-buty .
Служба у справах дітей наголошує! Працевлаштування підлітків в умовах воєнного стану вимагає особливої уваги та дотримання законодавства, яке гарантує безпеку, соціальний захист і можливість поєднувати роботу з навчанням та відпочинком.
Що ж необхідно знати, якщо неповнолітня дитини прийняла рішення працювати?
- Вікові обмеження. Молодші підлітки, віком від 15 до 16 років, можуть працювати лише за згодою одного з батьків або опікунів. Це додатковий захист, який дозволяє батькам контролювати умови роботи дитини та стежити за тим, щоб вони відповідали віковим нормам. Діти віком від 14 до 15 років мають право працювати лише у вільний від навчання час і за згодою батьків.
- Максимальна тривалість робочого часу. Діти віком від 14 до 16 років можуть працювати не більше 24 годин на тиждень, що дає можливість поєднувати роботу із навчанням. Для підлітків від 16 до 18 років тривалість робочого часу обмежена до 36 годин на тиждень.
- Особливі умови праці: Кожен неповнолітній повинен пройти медичний огляд, який повторюється щорічно до досягнення 21 року. Також роботодавці зобов’язані вести спеціальний облік неповнолітніх працівників із зазначенням дати їх народження. Неповнолітнім працівникам гарантується рівень оплати, який не може бути нижчим за оплату праці дорослих працівників на аналогічних посадах. Їм надається щорічна відпустка тривалістю щонайменше 31 день, а також додаткові відпустки для навчання. Проте, на сьогодні роботодавець має право обмежити щорічну відпустку до 24 робочих днів.
- Заборони: Особи віком до 18 років не можуть виконувати роботи в умовах, що становлять небезпеку для їхнього здоров’я або життя. Це включає небезпечні й шкідливі умови праці, а також важку та підземну роботу. Нічна робота, понаднормові години та робота у вихідні дні також заборонені для молодих працівників.
- Додаткові гарантії: Для неповнолітніх передбачена спеціальна квота, що сприяє доступу до ринку праці. Також перше робоче місце надається на термін не менше двох років, що забезпечує стабільність та можливість набуття досвіду. Роботодавець не має права звільнити неповнолітнього без вагомих підстав, що додає додатковий рівень захисту.
Значна увага приділяється тому, щоб праця неповнолітніх була офіційно оформлена, тобто декларована.
Шановні діти! Якщо Вам від 16 до 18 років і у Вас є бажання працювати у вільний від навчання час, Ви можете звернутись до міського Центру зайнятості населення, аби Вам запропонували роботу. Якщо Вам від 15 до 16 років, то до Центру Вам необхідно звертатися разом із батьками.