Порядок встановлення факту безпосередньої участі у заходах, забезпечення оборони України

11.07.2023 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07.07.2023 р. № 685 «Деякі питання встановлення факту безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», якою затверджений Порядок встановлення факту безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Постановою врегульовано процедуру встановлення факту безпосередньої участі цивільних осіб у захисті України, починаючи з 24 лютого 2022 р., які офіційно не були у складі жодної з силових структур.

Дія цього Порядку поширюється на:

  1. осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у період воєнного стану внаслідок самооборони під час виконання завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану;
  2. членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
    Рішення про безпосередню участь цивільних осіб у захисті України буде прийматися утвореною Міністерством у справах ветеранів України міжвідомчою комісією на основі поданої заяви встановленого зразка та необхідним пакетом документів, перелік яких разом із зразками та додатковою інформацією можна знайти на сайті Міністерства у справах ветеранів України за посиланням:https://mva.gov.ua/ua/news/minveteraniv-pidgotuvalo-infografiku-iz-rozyasnennyam-shchodo-poryadku-vstanovlennya-faktu-bezposerednoyi-uchasti-civilnih-osib-u-zahisti-ukrayini-dlya-nadannya-vidpovidnih-statusiv.

Звертаємо увагу, що у Порядку до Постанови визначено, що Міжвідомча комісія відмовляє у встановленні факту безпосередньої участі у заходах у разі, коли:

  1. відсутні документи, що містять підтвердження факту безпосередньої участі у заходах;
  2. виявлено факт подання недостовірної інформації про безпосередню участь у заходах або подання недостовірних даних про особу;
  3. наявний обвинувальний вирок суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період безпосередньої участі у заходах;
  4. особи, які подали документи, перебували у складі збройних формувань або окупаційної адміністрації Російської Федерації, інших незаконних збройних формувань.

За результатами розгляду Міністерство у справах ветеранів, після надходження рішення про осіб, щодо яких прийнято рішення про встановлення факту безпосередньої участі у заходах, видає:

  • особам з інвалідністю довідку за формою згідно з додатком 6 до постанови КМУ від 20 серпня 2014 р. №413. Після чого, особа може звернутись до МСЕК для зміни причинного зв’язку інвалідності. Для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, треба надати необхідні документи до місцевих органів соціального захисту населення за місцем проживання.
  • членам сімей загиблих (померлих) осіб, довідку за формою згідно з додатком до постанови КМУ від 23 вересня 2015 р. №740, з якою можна звернутись до місцевих органів соціального захисту населення за місцем проживання для отримання статусу члена сім’ї загиблого(померлого) Захисника чи Захисниці України.

Додатки

Перелік дій та документів необхідних для оформлення статусу.