Шукаємо патронатних вихователів!

Кожна дитина повинна зростати в сім’ї. Щороку в Україні тисячі дітей залишаються без батьківського піклування і потрапляють до будинків дитини та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей. Без адекватного сімейного догляду та піклування значний відсоток цих дітей починає відставати в розвитку, оскільки росте без любові, належної турботи та догляду.

Допомогою у вирішенні цього питання може стати патронатний вихователь. Він тимчасово замінить дитині сім’ю, оточить любов’ю і турботою, дасть шанс на щасливе майбутнє: з біологічними батьками чи усиновителями.

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд і виховання дитини в період подолання нею та її батьками складних життєвих обставин, професійна комплексна послуга. Це підтримка дитини у важкі моменти її життя. Патронатний вихователь забирає до себе на тимчасове виховання дітей, чиї сім’ї опинилися в складних життєвих обставинах і не можуть про них дбати. А помічник вихователя допомагає доглядати цих дітей. 

Державні гарантії для патронатного вихователя:

  1. Щомісячна оплата праці (грошове забезпечення на рівні 3 мінімальних зарплат на місяць).
  2. Оплата праці помічнику вихователя (1 мінімальна зарплата на місяць).
  3. Офіційне працевлаштування та страхові внески.
  4. Виплати на утримання дитини, яка перебуває під патронатом (щомісяця на кожну дитину нараховують соціальну допомогу: 2,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, для дитини з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму). Усі ці кошти витрачаються на харчування, навчання, виховання та інші потреби дитини.
  5. Психологічна підтримка.
  6. Оплачувана відпустка.

За три місяці догляду дитини патронатному вихователю нараховуватимуться 7 днів оплачуваної відпустки. Їх можна використати після вибуття дітей після трьох місяців перебування в патронатній родині. Дні можна накопичувати. Якщо дитина залишатиметься під патронатом понад три місяці, то за кожен наступний тиждень нараховуватиметься один оплачуваний день відпустки.

Патронатними вихователями можуть стати: повнолітня особа, в тому числі фізична особа-підприємець, яка має бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

Кандидат у патронатні вихователі та помічник  мають зібрати та надати необхідний пакет документів, пройти відповідне навчання та отримати рекомендацію.

Також кандидат повинен мати:

  • досвід виховання дитини;
  • відповідні житлові умови у своїй оселі, щоб надавати послуги з догляду, виховання й реабілітації дитини;
  • кандидата у помічники патронатного вихователя.
Кандидатом в помічники патронатного вихователя може бути повнолітня особа, яка виявила бажання надавати допомогу у догляді за дітьми, влаштованими до сім’ї патронатного вихователя, відповідає вимогам та пройшла навчальний курс підготовки спільно з кандидатом у патронатні вихователі.

Хто не може бути кандидатом у патронатні вихователі:

  • обмежені у дієздатності;
  • визнані недієздатними;
  • позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
  • були усиновителями (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;
  • перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
  • зловживають алкогольними напоями або наркотичними засобами;
  • не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
  • страждають на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ;
  • були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень;
  • за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду;
  • є особами без громадянства;
  • перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3, 4, 5, 6, 8 і 10 статті 212 СК України не може бути усиновителем;
  • проживають/перебувають на території активних бойових дій та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України;
  • люди, члени сім’ї яких проживають на спільній житловій площі з кандидатом у патронатні вихователі та мають обмеження, зазначені вище;
  • інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.

Також патронатним вихователем не може бути той, хто виховує власних дітей до 3 років, дитину з інвалідністю, яка має обмеження життєдіяльності, є опікуном, піклувальником, прийомним батьком/матір’ю чи батьком/матір’ю-вихователем. Це зроблено з урахуванням найкращих інтересів дітей, які вже виховуються в сім’ї.

Під патронат влаштовуються:

  1. Діти, які залишилися без батьківського піклування.
  2. Малолітні чи неповнолітні вагітні, а також неповнолітні породіллі з немовлям, які залишилися без батьківського піклування або перебувають у складних життєвих обставинах.
  3. Діти, батьки яких тимчасово не можуть виконувати батьківські обов’язки і звернулись із заявою до служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини
Оптимальний термін перебування дітей у патронатній сім’ї - до трьох місяців. У разі потреби, за рішенням органу опіки та піклування, термін може бути продовжений до 6 місяців.

Під час надзвичайного або воєнного стану строк перебування дитини під патронатом може бути продовжено більше, ніж на 6 місяців:

  • на період, коли суд розглядає справу про позбавлення батьків батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення батьківських прав, але не довше, ніж на місяць після того, як рішення суду набрало законної сили;
  • якщо дитину неможливо повернути до батьків чи законних представників, тому що вони перебувають в зоні активних бойових дій чи на окупованій території.
Якщо Ви бажаєте підтримати дитину та стати патронатним вихователем, звертайтеся до служби у справах дітей Новокаховської міської військової адміністрації (т.0994997663).

Докладніше про патронатні послуги можна дізнатися на сайті: Україна для кожної дитини (dity.gov.ua) https://www.dity.gov.ua/uk/other-forms-of-care/guardianship-over-a-child/about